USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
Magazin

TGC'den RTÜK'e ceza tepkisi: "İktidar adına..."

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, Halk TV, Habertürk, TELE 1 ve Netflix'e verilen cezaların ardından RTÜK'e tepki gösterdi.

TGC'den RTÜK'e ceza tepkisi:
17-08-2022 19:03
Google News

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK); Halk TV, Habertürk, TELE1 ve Netflix’e ceza verdi. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Yönetim Kurulu yaptığı açıklamada; “RTÜK iktidara yakın olmayan TV kanallarını düzenli olarak cezalandırarak yine bir hukuksuzluğa imza atmıştır” dedi.

Açıklamada şu görüşler yer aldı:

“Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) asıl görevini unutup iktidara yakın olmayan TV kanallarını düzenli olarak cezalandırmayı kendine en önemli hedef seçmiştir. RTÜK, yurttaşların hangi habere erişip hangisine erişemeyeceğine karar vermek istemektedir.

Son olarak RTÜK üyesi Okan Konuralp bugün sosyal medya hesabından açıklama yaparak RTÜK’ün yeni cezalar verdiğini duyurmuştur.

RTÜK iktidarın hoşuna gitmeyen haberler nedeniyle yine Halk TV, Habertürk TV, Tele1 TV, www.tele1.com.tr internet sitesini ve Netflix’i cezalandırmıştır.

Konuralp’in yaptığı açıklamaya göre; RTÜK, Medya Mahallesi’ndeki değerlendirmelerin Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı küçük düşürdüğü iddiasıyla ve Görkemli Hatıralar Programı’ndaki değerlendirmeler nedeniyle Halk TV’ye para cezası vermiştir.

Tele1 TV’yi Dr. Ekrem Karakaya’nın Konya’da öldürülmesiyle ilgili yayın yasağına uymadığı iddiasıyla, www.tele1.com.tr’yi ise internet üzerinden sağladığı maddi destek iddiasıyla cezalandırmıştır.

"RTÜK kararları demokratik toplum düzeninin gereklerine aykırı olmamalıdır"

Diyanet’in şikayet dilekçesi üzerine Habertürk TV’ye Prof. Dr. Celal Şengör’ün Teke Tek Programı’ndaki ‘Musa Peygamber’ değerlendirmesi nedeniyle para cezası vermiştir. Netflix’i ise Jurassic Word Kretase Kampı adlı animasyon nedeniyle yayını katalogdan çıkartmayla cezalandırmıştır. RTÜK bu olumsuz tutumuyla çağdaş ülkeler yanında Türkiye’yi utanç verici duruma düşürmeye devam etmektedir.

RTÜK kararları demokratik toplum düzeninin gereklerine ve ölçülülük ilkelerine aykırı olmamalıdır. RTÜK’ün görevi yurttaşların haber alma, gerçekleri öğrenme ve bilgilenme hakkını engellemek olmamalıdır. Gazetecilik suç değildir. RTÜK iktidar adına ceza dağıtmaktan vazgeçmelidir. RTÜK’ü kararlarında tarafsız davranmaya, Anayasa’ya, basın ve düşünceyi ifade özgürlüğüne saygılı olmaya çağırmaya devam ediyoruz.”

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
ÇOK OKUNANLAR
ANKET TÜMÜ
ARŞİV ARAMA
PUAN DURUMU TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ TÜMÜ
Karikatürler